گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/08/21 - 15:07 كد :45
نحوه قرارگرفتن کالاها بر روی پالت چوبی
پالت چوبی یک ابزار برای حمل و نقل مسطح می‌باشد. با استفاده از پالت زمانی که محصولات توسط ماشین های حمل بار و دستگاه های مربوطه بالا برده می‌شود، در یک حالت پایدار باقی خواهند ماند و باعث ریزش و از بین رفتن نظم بین محصولات نخواهد شد و باعث می‌شود که مدیریت و ذخیره سازی محصولات راحت تر گردد. در نتیجه می‌توان گفت که پایه و اساس در ساختار چیدمان محصولات می‌باشد.

نقش پالت در انبارداری

پالت (pallet) ساختار صفحه ای مسطح است که یک و یا مجموعه ای از چند کالا به روی آن چیدمان می شود تا بتوان توسط جک پالت یا دستگاه لیفتراک آن را جابجا و منتقل نمود. یک پالت ساختار بنیاد یک واحد بار است که حمل و نقل و ذخیره‌سازی کارامد را امکان پذیر می‌سازد. امروزه در بسیاری از کارخانه ها بعد از تولید، محصولات را روی پالت می چینند و به نقاط مختلف دور و نزدیک جابجا می کنند.
نحوه قرار گرفتن کالاها بر روی پالت چوبی
 

نحوه قرارگرفتن کالاها بر روی پالت چوبی

 
قرار دادن کالا بر روی پالت چوبی به صورت‎های مختلف انجام می‎شود ولی برای به کارگیری بهتر فضای موجود پالت و مقاوم‎سازی آن بایستی چنین کالاهایی را بر روی پالت قرار داد به نحوی که کالاها بتوانند یکدیگر را مهار کرده تا به دنبال آن از ریزش آن‎ها جلوگیری شود. به منظور استفاده از یک روش مناسب برای چیدن کالا بر روی پالت چوبی از ابعاد پالت، میزان وزنی که می‎تواند تحمل کند، ابعاد و قدرت تحمل بسته کالاها یا کارتن‎هایی که بایستی بر روی پالت قرار گیرند، بایستی اطلاعات مناسبی داشته باشیم. اما توجه کنید که به طور کلی به دو صورت بلوکی و ردیفی کالاها بر روی پالت مستقر می‎شوند.
 

نحوه بارگیری کالا از طریق پالت چوبی

یکی از مسائلی که افراد زیادی با آن درگیر می‎شوند نحوه قرار دادن (چیدمان) کالا و بارها بر روی پالتچوبی در کارخانجات و انبارها است. خریداران و انبارداران میتوانند به چندین شکل کالای خود را بر روی یک پالت چوبی قرار دهند ولی بایستی در نحوه چیدمان دقت کنید توجه کنید تا بتوانید به بهینه‎ترین شکل ممکن از فضای پالت چوبی  استفاده کنید، چون چیدمان صحیح و مناسب سبب ایجاد مقاومت بالا می‎شود تا به دنبال آن کالاها قادر به مهار وزن یکدیگر شوند و ریزش نکنند.
 

نکات قابل توجه در نحوه چیدن کالا بر روی پالت چوبی

علاوه بر این نیاز به کسب اطلاعاتی در خصوص ابعاد و قدرت تحمل بسته‎ها و یا کارتن‎هایی است که بایستی بر روی پالت پلاستیکی به شیوه مناسبی چیده شوند.اما به طور کلی به دو روش می‎توان بارها را بر روی پالت چوبی قرار داد:
 
  • چیدن کالا به صورت بلوکی بر روی پالت چوبی
  • چیدن کالا به صورت ردیفی بر روی پالت چوبی

انواع بسته بندی کالا بر روی پالت چوبی

 

بسته بندی کالا با پالت چوبی از طریق فیلم استرچ

فیلم استرچ به روش ریخته‎ای از ترکیب مواد پلی‎اتیلن با وزن سبک می‎گویند به شکل چند لایه (به دلیل بالا بردن افزایش مقاومت کششی) تولید می‎شود. این شیوه بسته‎بندی در صنایع بزرگ توسط دستگاه پالت پیچ و در صنایع کوچک‎تر به شکل دستی صورت می‎گیرد. ویژگی کششی فیلم استرچ سبب تثبیث قطعات بر روی پالت پلاستیکی می‎شود.
 

بسته بندی کالا با پالت چوبی از طریق فیلم شیرینگ

فیلم شرینک عبارت از روشی حبابی است که در آن ترکیبی از مواد پلی اتیلن سبک و سنگین به کار گرفته می‎شود که تولید آن‎ها به صورت چند لایه (به منظور بالا بردن سطح مقاومت کششی و جمع‎شوندگی در جهات عرضی و طولی) است. بعد از قراردادن فیلم بر روی پالت، به کار بردن حرارت سبب جمع شدن فیلم و تثبیث قطعات بر روی پالت پلاستیکی می‎شود. این شیوه پالت‎بندی در ابعاد بزرگ توسط دستگاه شرینک پک و در ابعاد کمتر توسط دستگاه شیرینک دستی صورت می‎گیرد.
 
مطالب مرتبط :