گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/07/19 - 10:47 كد :43
نقش پالت در انبارداری
انبارداری عبارت است از دریافت مواد و اقلام، نگهداری صحیح و تحویل به موقع آن ها به مصرف کننده با رعایت مقررات و دستورالعمل های سازمان به نحوی که با اعمال کنترل دقیق از میزان موجودی کالا در انبار و مقدار مصرف آن و نیز از انباشته شدن بیش از حد موجودی ها جلوگیری شود.

پالت چیست

پالت ابزاری مسطح می باشد که برای حمل کالا و بسته بندی های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، پالت سكوي كوچك قابل انتقالي است كه براي حمل و نقل و يا ذخيره كردن مواد به كار مي رود. جعبه، كارتن، كيسه هاي مواد بي شكل، لوازم شكستني و قطعات سنگين فولادي مانند موتور اتوموبيل قابل چيدن روي پالت هستند.  

نقش پالت در انبارداری

 

انواع پالت

امروزه پالت ها در انواع و اقسام مختلفی جهت مصارف گوناگون طراحی و ساخته می شوند. پالت هایی که بیشترین کاربرد را دارند معمولا در دو نوع پالت پلاستیکی و پالت چوبی ساخته می شوند که هر دو دارای مصارف متعددی هستند و از این پالت ها در انبارداری نیز استفاده می شود.

مزایای استفاده از پالت در انبارداری

قفسه بندی انبار یکی از روش های نوین و پرکاربرد طراحی سازه می باشد که توانسته است مشکلات روی هم انباشته شدن بار، تجهیزات و محصولات مختلف کارخانه ای، فروشگاهی و مراکز پخش عمده محصولات مختلف را برطرف نموده و ضمن فراهم سازی یک فضای مناسب، بزرگ و قابل استفاده، تاثیر فوق العاده ای در نظم بخشیدن و مرتب نمودن طبقه بندی و چیدمان اصولی تجهیزات و کالاهای داخل انبار داشته و با استفاده از قفسه بندی های مختلف انبار در سبک و انواع متنوع، می توان محصولات داخل انبار را بر اساس کد، حروف و ارقام مختلف طبقه بندی نموده و بر اساس تقاضا و نیاز مشتریان و شرکت های عرضه کننده، آنها را بارگیری، پخش و عرضه نمود. با استفاده از قفسه بندی انبار، می توان  یک فضای کوچک، محیطی مرتب، بزرگ و بسیار عالی خلق نموده و انجام امورات انبارداری و انبارگردانی را برای کارگردان مشغول به کار در این مکان ها، تسهیل نمود.

ویژگی های استفاده از پالت در انبار

به دلیل وزن  بالایی که هر پالت چوبی و پالت پلاستیکی تحمل می کند، ارتفاع ذخیره سازی آن و همچنین طبیعت غیرقابل پیش بینی محیط های انبار،  رعایت ایمنی بخش مهمی در استفاده از پالت ها در قفسه بندی انبارها می باشد. چند قانون اساسی وجود دارد که دارندگان قفسه پالت باید آن اصول را رعایت کنند تا اطمینان حاصل شود که آن ها محیط قفسه انبار پالت راک را برای پرسنل و محصول به طور یکسان امن حفظ می کنند. پالت ها یکی از اساسی ترین و مهمترین ابزار در زنجیره تأمین جهانی هستند. در صورت عدم دقت نیز می توانند خطرناک باشند. پالت های مورد استفاده در عملیات زنجیره تأمین می توانند منجر به صدماتی مانند زخمی شدن، ضربه خوردن به مچ پا، انگشتان شکسته یا بدتر شوند. اگر برای هدفی غیرقابل تأیید استفاده شود، نتیجه می تواند غم انگیز باشد.
مطالب مرتبط :