گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/06/26 - 14:18 كد :42
مزایای استفاده از پالت چوبی
پالت سكوي كوچك قابل انتقالي است كه براي حمل و نقل و يا ذخيره كردن مواد به كار مي رود. جعبه، كارتن، كيسه هاي مواد بي شكل، لوازم شكستني و قطعات سنگين فولادي مانند موتور اتوموبيل قابل چيدن روي پالت هستند.

آشنایی با پالت چوبی

امروزه کار حمل و نقل محصولات در انبارها یا سردخانه ها به کمک ماشین لیفتراک و یا جک ها صورت می گیرد. اگر با ساز و کار لیتفراک آشنایی داشته باشید، حتماً دیده اید که این ماشین ها دارای دو اهرم برای حمل بار هستند. اهرم هایی که زیر بار قرار گرفته، کالای مورد نظر را از سطح زمین جدا کرده و به مکان دیگری منتقل می کنند. پالت ها، در حقیقت شیئی هستند که حمل و نقل بار به کمک لیفتراک را ساده تر کرده، امکان آسیب رسیدن به بار را کاهش می دهند. امروزه پالت ها در انواع متفاوت و با اندازه های متفاوتی تولید می شوند و در انبارها و سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. معمول ترین نوع آنها، مدل دو طرفۀ مسطح هستند. این نوع از palletها روی سطح زمین قرار گرفته، محصولات مورد نظر روی آن ها قرار داده می شوند. سپس برای حمل و نقل محصولات، اهرم های لیفتراک از زیر آن عبور کرده، آن را از سطح زمین جدا می کند. دلیل این شکل از اسم گذاری، به نحوۀ بلند کردن آنها توسط لیفتراک بر می گردد. برای مثال، در پالت های دو طرفه، لیتفراک از دو سمت می تواند pallet را بلند کند. امروزه نوع دیگری از پالت ها نیز تولید می شوند که به چهار طرفه مشهور شده اند. که در این نوع، لیفتراک از هر چهار سمت می تواند آن را از روی سطح زمین بلند کند. 
 
مزایای استفاده از پالت چوبی   مزایای استفاده از پالت چوبی

مزایای استفاده از پالت چوبی

پالت های چوبی باعث قرارگیری محکم‎تر کالاها و مواد بر روی آن‎ با تعادل بیشتر به علت وجود اصطحکاک مناسب بین سطح پالت و کالا در مقایسه با انواع پالت‎های پلاستیکی و فلزی کاربرد بیشتری در صنعت دارد. پالت های چوبی باعث ممانعت از لغزیدن پالت در کف محیط انبار در زمان بلند کردن آن توسط لیفتراک به علت صطحکاک موجود در بخش زیرین پالت می شوند که این موجب سهولت در امر انبار داری و همچنین جا به جایی کالا ها در انبار می شود. پالت های چوبی دارای وزن به نسبت کمتری به نسبت سایر پالت ها می باشند زیرا از چوب ساخته شده و چوب وزن کمتری نسبت به سایر مواد پلاستیکی و یا فلزی مشابه دارد. مزایای استفاده از پالت چوبی از سایر پالت ها نیز بیشتر می باشد که این خود موجب انتخاب پالت چوبی می شود.
 

سهولت در تعمیر پالت چوبی

پالت های چوبی به صورت تخته های مورب بر روی هم گذاشته شده و از طریق پیچ و مهره به هم وصل می شوند و در صورتی که یکی از تخته ها دچار شکستگی و یا آسیب شود به راحتی می توان با باز کردن پیچ و مهره ها تخته آسیب دیده را با تخته چوب سالم جابه جا کرده و به راحتی پالت چوبی را تعمیر کنید. همین قابلیت تعمیر پذیر بودن پالت چوبی باعث افزایش طول عمر پالت چوبی و همچنین کارایی بیشتر آن می شود.
 

قیمت پایین پالت چوبی

پالت های چوبی همانطور که از نامشان مشخص است از انواع چوب ها ساخته و طراحی شده اند و همانطور که می دانید چوب قیمت به مراتب کمتری به نسبت فلز و انواع پلاستیک ها دارد که پالت ها از آن ها ساخته شده است به همین دلیل پالت چوبی نیز قیمت کمتری به نسبت پالت های فلزی و پالت های پلاستیکی دارد که این باعث مقون به صرفه تر بودن خرید پالت چوبی به نسبت پالت پلاستیکی و پالت فلزی می شود.

نحوه قراردادن کالاها بر روی پالت چوبی

قرار دادن کالا بر روی پالت چوبی به صورت‎های مختلف انجام می‎شود ولی برای به کارگیری بهتر فضای موجود پالت و مقاوم‎سازی آن بایستی چنین کالاهایی را بر روی پالت قرار داد به نحوی که کالاها بتوانند یکدیگر را مهار کرده تا به دنبال آن از ریزش آن‎ها جلوگیری شود. به منظور استفاده از یک روش مناسب برای چیدن کالا بر روی پالت چوبی از ابعاد پالت، میزان وزنی که می‎تواند تحمل کند، ابعاد و قدرت تحمل بسته کالاها یا کارتن‎هایی که بایستی بر روی پالت قرار گیرند، بایستی اطلاعات مناسبی داشته باشیم. اما توجه کنید که به طور کلی به دو صورت بلوکی و ردیفی کالاها بر روی پالت مستقر می‎شوند.
مطالب مرتبط :