گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/06/04 - 14:58 كد :39
تاریخچه پالت
پالت ها سازه هایی مسطح و صاف هستند که برای جا به جایی و حمل کالا مورد استفاده قرار می گیرند.امروزه برای حمل و نقل کالا در انبارهای کوچک و بزرگ یا در سردخانه ها از پالت یا باکس پالت استفاده می شود.پالت ها در حقیقت نوعی صفحۀ زیرین هستند که کار حمل و نقل محصولات را ساده تر کرده و به کمک آن می توان وسایل را در محیط های داخلی یا بیرونی جا به جا کرد. امروزه پالت ها در انواع متفاوتی تولید می شوند. در این بین مدل های چوبی، فلزی و پلاستیکی از مهم ترین مدل های موجود در بازار هستند

پالت

امروزه کار حمل و نقل محصولات در انبارها یا سردخانه ها به کمک ماشین لیفتراک و یا جک ها صورت می گیرد. اگر با ساز و کار لیتفراک آشنایی داشته باشید، حتماً دیده اید که این ماشین ها دارای دو اهرم برای حمل بار هستند. اهرم هایی که زیر بار قرار گرفته، کالای مورد نظر را از سطح زمین جدا کرده و به مکان دیگری منتقل می کنند. پالت ها، در حقیقت شیئی هستند که حمل و نقل بار به کمک لیفتراک را ساده تر کرده، امکان آسیب رسیدن به بار را کاهش می دهند. امروزه پالت ها در انواع متفاوت و با اندازه های متفاوتی تولید می شوند و در انبارها و سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه پالت      تاریخچه پالت

 

تاریخچه پالت چوبی

پالت های چوبی در اواسط جنگ جهانی دوم حدودا در سال 1940 کم کم پدیدار شدند و به منظور جابه جایی مهمات و ابزار جنگی مورد استفاده قرار می گرفتند اما قبل از وسایل زیادی ساخته و مورد استفاده قرار گرفته بودند اما هیچکدام مانند پالت چوبی نتوانست ماندگار شود و جای خود را در کارخانجات و کارگاه های صنعتی باز کرد.پالت ها و جرثقيل هاي شاخک دارهمچنين برگشت ماشين ها و دستگاه هاي ريلي رابه نحوي سريعتر فراهم آورده اند. درسال 1931، سه روزطول مي کشيد تا يک ماشين دربردارنده 13000کالاي بسته بندي شده را بدون پالت تخليه کنند. وقتي همان مقدار کالا در يک کاميون ريلي با پالت بارگيري شد، تنها يک روزبه طول انجاميد. با ورود آمريکا به جنگ جهاني دوم ضرورت بازسازي کنترل کالا ها تقريباً درمدت يک شب تغييرکرد.
 استفاده از پالت، فرصت فوق العاده خوبي براي کمک به نيروهاي ارتش آمريکا بود که کار بيشتري را درمدت زمان کمتري انجام دهند با استفاده از پالت کالاي بيشتري را مي شد با تعداد افراد کمتري جا به جا کرد همچنين ظرفيت نگهداري انبارها بااستفاده از پالت براي تعداد بيشتر کالا افزايش يافت. پالت ها همچنين در تئاترهاي اروپا استفاده مي شد و درکشورهاي حاشيه اقيانوس آرام نيز با وسعت زيادي به کارگرفته شد.
 
و پس از جنگ جهانی دوم به دلیل کارایی پالت ها این ابزار به سمت صنعتی شدن پیش رفت و جای خود را در صنعت و کارخانجات باز کرد به نحوی که پس از آن با تولید پالت های فلزی و پلاستیکی ،انواع پالت با کارایی های متفاوت طراحی و تولید شد.
 

مزایای استفاده از پالت چوبی

پالت چوبی به نسبت دیگر پالت ها (پالت پلاستیکی و پالت فلزی) مقرون به صرفه تر بوده و قیمت کمتری دارد و در مقابل نیز وزن کمتری به نسبت پالت های دیگر دارد که این ویژگی باعث سهولت در حمل و جا به جایی پالت چوبی و کالاهای موجود بر روی آن می شود.یک مزیت بزرگ پالت های چوبی دوستدار محیط زیست بودن آن ها است زیرا پالت های چوبی پس از استفاده مفید دور ریز نمی شوند و می توان از چوب آن در مصارف دیگر که نیاز به چوب مستهلک دارند استفاده نمود. پالت های چوبی همانطور که گفته شد قابلیت تعمیر را نیز دارند و در صورت شکستگی یکی از الوارها می توان الوار شکسته را با الوار جدید جا به جا نمود که این مزیت در پالت های پلاستیکی و فلزی دیده نمی شود.

مطالب مرتبط :