گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/05/28 - 16:14 كد :37
مقاومت پالت پلاستیکی
پالت سازه ایست مستحکم که در صنایع مختلف برای حمل و نقل از آن استفاده میگردد. جنس آن میتواند از انواع چوب خام و یا انواع پلاستیک و مواز بازیافتی و یا حتی انواع فلزات گوناگون باشد.

پالت پلاستیکی

امروزه به دلیل افزایش استفاده از پالت ها و البته کاربرد بسیار پالت لاستیکی بیشتر افراد روی به استفاده از انواع پالت پلاستیکی آورده اند که هم بهداشتی بوده و هم طول عمر بالاتری نسبت به پالت های چوبی دارد.پالت پلاستیکی عمدتا از مواد بازیافتی تولید میشود که این منجر به ارزانتر بودن این نوع پالت نسبت به نمونه های چوبی آن میباشد. هر چند مقاومت این نوع پالت برای بارهای سنگین از معایب آن محسوب میشود اما مقاومت آن در مقابل فرسایش و کپک مزیت عمده ای شمرده میشود.

مقاومت پالت پلاستیکی

 

مزایای استفاده از پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی از نوعی پلاستیک سخت و مواد پلیمری ساخته شده است به همین دلیل دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و وزن می باشد به همین دلیل در صنعت بسیار مورد استفاده قرار گرفته است در این مقاله سعی داریم به برخی از ویژگی های بارز پالت پلاستیکی بپردازیم.

مقاومت پالت پلاستیکی

مواد اولیه پالت پلاستیکی معمولاً به شکل گرانول و پودر هستند. اینها می توانند از پلی اتیلن و پلی پروپیلن باشند که در ساخت پالت های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع دیگر گرانول های پلاستیکی شامل اتیلن وینیل استات (EVA) ، پلی وینیل کلرید (PVC) و رزین های پلی کربنات است. به همین دلیل است که پالت های پلاستیکی در برابر وزن،دما،نورخورشی و حتی ضربه مقاومت بالایی دارند. پالت پلاستیکی مواد اولیه نوعی واحد لجستیک است که با لیفتراک،قفسه و سایر تجهیزات لجستیک مورد استفاده قرار می گیرد. می توان از آن برای ذخیره،بارگیری و حمل کالاها استفاده کرد که این یکی از تجهیزات لجستیک ضروری در لجستیک و انبارداری مدرن است. 
در هنگام جابه جایی و بلند کردن پالت به وسیله جک پالت و لیفتراک ممکن است ضربه به پالت وارد شود و یا حتی وسیله ای تیز ایجاد سایش بر روی پالت کند اما پالت پلاستیکی به دلیل مقاومت بالایی که دارد آسیبی نمی بیند به همین دلیل طول عمر بالایی دارد و این امر باعث پرطرفدار بودن این وسیله شده است.ساختار پالت پلاستیکی به دلیل یکپارچه بودن فاقد میخ و پلیسه های اضافی است و به همین خاطر هیچ آسیبی به کالا در هنگام بسته بندی وارد نمی کند که این یک مزیت بزرگ محسوب می شود.
 

مقاومت پالت پلاستیکی در برابر مواد

پالت پلاستیکی به دلیل ساخته شدن از پلاستیک سخت ،مقاوم در برابر مواد  اسید،مواد قلیایی، رطوبت یا خوردگی می باشند حتی مواد با درجه حرارت مشخصی را هم می توانند تا حدی تحمل کنند از همین رو در بیشتر کارخانجات صنعتی از پالت پلاستیکی استفاده می شود.
 

طول عمر پالت پلاستیکی

پالت های چوبی به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه و وزن دارد ،طول عمر بالاتری نسبت به پالت چوبی داشته و حداقل 2 یا 3 سال بیشتر از پالت چوبی کاربرد دارد.
 
 

پالت پلاستیکی سازگار با محیط زیست

همانطور که از نام پالت چوبی پیداست از چوب ساخته میشود برای تولید انبوه پالت های چوبی باید تعداد زیادی از درخت قطع شود که بسیار برای محیط زیست ضرر دارد و باعث جنگل زدایی و تخریب زیست محیطی میشود همچنین این پالت ها به مرور زمان شروع به پوسیدن میکند و در اثر پوسیدگی از خود گاز متان تولید می نماید و پس از پوسیدن هیچ ارزشی ندارد اما در مورد پالت پلاستیکی چنین نیست و حتی مستحلک شده آن ارزش زیادی دارد و می توان آن ها را به طور 100% بازیافت کرد.
 

صرفه اقتصادی پالت پلاستیکی

پالت های پلاستیکی از پالت چوبی ارزان تر بوده و همچنین شما میتوانید بعد از استفاده و آن ها اغدام به فروش پالت پلاستیکی دست دوم خود نمایید.
 

ایمنی پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی دارای  گوشه های گرد و نرم بوده و به کارگران و کالا ها هیچ آسیبی نمی رساند در حالی که پالت چوبی  دارای گوشه های تیز میباشد و به کارگران و کالاها آسیب میرساند.
 

امکان ساخت سفارشی پالت پلاستیکی

 
در صورتی که شما پالت پلاستیکی سفارش دهید می توانید نوع طرح، رنگبندی آن را انتخاب کنید  و لوگو و مهر شرکت کود را بر روی آن حک کنید و یا از امکاناتی نظیر ضد شاخه ترمز ماشین، مهر داغ و... بهره ببرید اما در صورت سفارش دادن پالت چوبی فقط میتوان بر روی آن نقاشی کنند یا بر چسب بچسبانند که دوام بسیار کمی دارد.
 

بهداشتی بودن پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی بسیار بهداشتی بوده زیرا ضد آب است و به آسانی با آب و مواد شوینده معمولی تمیز میشود. اما پالت چوبی هنگامی که با آب تماس پیدا میکند از فرومی پاشد و نیاز به لجن زدایی داردو برای لنج زدایی باید هزینه ای پرداخت کنید.
مطالب مرتبط :