گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/05/23 - 09:52 كد :36
کاربرد پالت پلاستیکی تاشو
پالت های که قابلیت جمع شدن دارند را پالت پلاستیکی تاشو می نامند. این پالت ها به مانند جعبه 4 دیواره پلاستیکی دارد که تاشده و به شکل تخت در می آیند.

پالت پلاستیکی تاشو

برخی از تولید کننده ها وقتی محصولی ارسال می کنند پالت هارا دور می اندازند و یا آن ها را به فروش می رسانند. برخی دیگر پالت ها را برای مصرف دوباره برمی گردانند. آن ها از پالت های پلاستیکی تاشو استفاده می کنند. پالت پلاستیکی تاشو برای این افراد مناسب است چرا که بعد از استفاده در بازگشت تاشده و فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند. به عنوان مثال اگر برای ارسال محصول از کامیون استفاده میشد در بازگرداندن پالت ها می توان از وانت استفاده کرد و هزینه کمتری در بر خواهد داشت.

پالت پلاستیکی تاشو

مزایای استفاده از پالت پلاستیکی تاشو

کالاهایی که جعبه ندارند برای ارسال بار به مشکل میخورند. برای ارسال آن ها میتوان از این پالت های پلاستیکی تاشو استفاده کرد. در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاومند و آسیب نمی بینند. امکان شستشوو استفاده مجدد از آن ها وجود دارد. پالت های چوبی را به راحتی نمی توان شستشو داد زیرا چوبآن ها به مرور زمان دچار پوسیدگی می شود اما پالت های پلاستیکی این مشکل را ندارند. پالت های تاشو نسبت به دیگر پالت های پلاستیکی فضای کمتری را اشغال می کنند. وزن کمتری نسبت به پالت فلزی دارند. همچنین پالت پلاستیکی به دلیل امکان استرلیزه شدن وعدم نفوذ حشرات و جوندگان  در صنایع غذایی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع پالت پلاستیکی تاشو

پالت ها را می توان در ابعاد و جنس های مختلف ساخت. امروزه بیشترین استفاده از پالت ها مربوط به پالت پلاستیکی است. شرکت آذرپالت، پالت پلاستیکی را در دو نوع پالت بلوکی و باکس پالت تولید می کند. باکس پالت ها دارای کناره های بلند بوده و مثل جعبه هستند و برای نگهداری و حمل و نقل کالاهایی استفاده می شوند که نیاز است از اطراف مورد محافظت قرار گیرند. باکس پالت تاشو، پالتی است که دیواره آن دارای قابلیت تاشدن است. در نتیجه در زمان استفاده و بسته بندی محصول، کارگران با راحتی بیشتری میتوانند محصولات را جابجا و حمل و نقل کنند. پالت های بلوکی نیز توسط جک پالت می توانند به راحتی جابه جا شوند.  پالت های پلاستیکی قابل بازیافت نیز می باشند و برعکس پالت های چوبی به محیط زیست نیز آسیب نمی زند و عمر طولانی تری نسبت به نوع چوبی دارند.

میزان باری که هر پالت می تواند تحمل کند، متفاوت است. بعضی از پالت ها تحمل بار بیش از 7 هزار کیلوگرم را دارند و بعضی دیگر حداکثر 250 کیلوگرم بار را می توان روی آن قرار داد.

تعداد دفعات استفاده از پالت پلاستیکی تاشو

یکی از نکته های مهم در تحلیل ویژگی های یک پالت تعداد دفعاتی است که می توان از یک پالت استفاده کرد. بررسی ها نشان می دهد که از پالت چوبی حداکثر در 4تا 6 سفر بتوان استفاده کرد اما پالت های پلاستیکی را تا 30 دفعه هم میتوان استفاده کرد. برای استفاده از پالت پلاستیکی محدودیتی در نوع سفر نیست و چون نسبت به سرما و گرما و باران مقاوم هستند در طول مسیر خراب نمی شوند و با خیال  راحت می توان از آن ها استفاده کرد. بیشترین آسیبی که یک پالت می بیند در هنگام جا به جا کردن آن است. یک پالت پلاستیکی در صورتی که به طور مداوم در حال جا به جایی باشد عمر آن 3 تا 5 سال است اما اگر به صورت ثابت باشد عمر بسیار بیشتری خواهد داشت.

در چه مکان هایی از پالت پلاستیکی بیشتر استفاده می شود

در انبارها، شرکت ها و کارگاه های تولید کننده از پالت ها بسیار استفاده می شود. به منظور حمل و نگه داری کالا در وزن های متفاوت، این پالت ها را در ابعاد متفاوت با قدرت تحمل وزن مختلف ساخته می شوند. در شهرهای شمالی و جنوبی و مکان های جغرافیایی که هوا دارای رطوبت زیادی می باشد از پالت پلاستیکی استفاده میشود چرا که پالت پلاستیکی زنگ نمیزند و دچار پوسیدگی نمیشود و برای آب و هوای مرطوب مناسب است.

از جمله مکان هایی که از پالت پلاستیکی تاشو استفاده می کنند

  • اسکله ها و مکان هایی که بارگیری انجام می شود.
  • انبار های نگهداری
  • برای حمل صنایع غذایی
  • حمل و نگهداری مواد آرایشی بهداشتی و دارویی

نکاتی در رابطه با پالت پلاستیکی

در حالت کلی پالت های پلاستیکی را از دو نو پلاستیک HDPE و یا پلاستیک بازیافت شده PET می سازند. پالت پلاستیکی لایت، یکبار مصرف هستند و برای صادرات کالا استفاده می شود. پالت های پلاستیکی medium تا یکسال می توان استفاده کرد. پالت پلاستیکی heavy نسبت به دو نوع دیگر عمر بیشتری دارد و برای نگهداری بارهای بسیار سنگین از آن استفاده می شود.

مطالب مرتبط :