گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/05/01 - 09:59 كد :35
تاریخچه پالت و انواع آن
پالت (pallet) یک سازه صاف جهت حمل و نقل است که از چوب یا پلاستیک و در مواردی از فلز تولید می شود. هدف از ساخت پالت این است که با آن بتوان به جابجایی بار و کالا به وسیله لیفت تراک به صورت ایمن اقدام کرد. کالا را بر روی پالت قرار می دهند و با تسمه های فلزی یا پوشش های پلاستیکی محکم انعطاف پذیر به همدیگر و به پالت می بندند. قبل از استفاده از پالت های چوبی، تیر غلطک های ساده ای وجود داشت که از بسته هایی تشکیل شده بود که به طبقه بالا بسته می شد.

شکل گیری پالت

 
پالت درچند مرحله توسعه یافت. ابتدا جداکننده ای بین بارها قرار می گرفت تا شاخک بتواند آنها را جا بجا کند، سپس به جایگیری تخته ها در بالای آویزها پرداخته شد و لبه ها ساخته شد. درنهایت تخته ها به پایین بسته شد و باعث شد پالت به وجود بیاید. افزایش تعداد تخته ها در پایین و برروی لبه که تا سال ۱۹۲۵ارائه می شد ،مشکل و فرم جدید پالت را عرضه می کرد. بعد از این تغییر، چند مشکل در پالت هایی با یک لبه به نظرآمد. به عنوان مثال، تخته هایی که درپایین بسته شد، باعث شد وزن اجسام یا کالاها بهتر بر روی پالت تقسیم شود و همچنین احتمال خسارت دیدن کالاها راکاهش داد. این تخته ها، همچنین باعث استحکام بیشتر و پشته سازی بهتر کالاها شدند. تولید کنندگان بالابرها از این ایده و فکر یعنی افزایش سطح عمودی برای انبارکردن حمایت کردند لبه پالت ها در ابتدا باریک انتخاب می شد تا بتوان آنهارا از چهارچوب درها رد کنند. وقتی که تسهیلات دوباره و بهترساخته شد، بسیاری ازشرکت ها ساختمان هایشان را به منظور استفاده از پالت های بزرگتر و کاهش هزینه کارگران بهینه سازی کردند.
 
 
ابتدائی ترین حق امتیاز آمریکایی مخصوص لبه های پالت منحصر به هواردتی هالوول و درسال ۱۹۲۴ است. درسال ۱۹۳۹ کارل کلارک یک پالت جدید شناخت پذیررا طراحی کرد و ارائه داد ولی با آویزه های آهنی این پالت را ارائه کرد. درجنگ جهانی دوم،کنترل کالاهایی که با پالت حمل می شد، به منظورحمل و نقل وسایل جنگی، خیلی سریع تکمیل شدو پیشرفت کرد. هنگامی که مخترعان وسایلی راکه برای جنگ تعبیه کرده بودند، آشکار ساختند و ادعا کردند آنها راساخته اند، فعالیت های آشکار پس ازجنگ دوباره برچیده و ممنوع شد. اولین پالت در محاورجهت (دارای چهارمسیر) درسال ۱۹۴۵توسط رابرت برون مطرح شد.
 
 
درپایان سال ۱۹۴۸، سولیوان استمپل ایده اصلی پالتی که به منظوراستفاده شدن با جرثقیل شاخک دارطراحی شده بود را ارائه کرد. این پالت از استیل ساخته شده بود. درطول جنگ جهانی دوم، اولین پالت بلوکی چهار جهته به منظور کاهش دادن زمان تجدید تدارکات جنگی توسعه یافت و دراوایل سال ۱۹۴۹توسط نرمن کززکه یک سرگرد محافظ دریایی درماساجست بود، طراحی شد. اولین پالت آویز دار دوجهته درسال ۱۹۴۹ توسط گیریم مطرح شد.
 
تاریخچه پالت و انواع آن
 
 
 

شکل گیری و شروع استفاده از پالت چوبی

 
تخته ها نقش مهمی را در تسهیل جابجایی محصولات مختلف بازی می کنند و از صدمه دیدن آنها نیز جلوگیری میکنند. این تخته ها که در اشکال و ابعاد گوناگون می باشند پالت چوبی و باکس پالت نامیده می شود.
 
پالت ها و باکس پالت ار سه دسته چوبی/فلزی/و پلاستیکی تشکیل میشوند و برای حمل و نقل از آنها استفاده میشود که انواغ کالاها را در یک شکل ثابت نگه می دارد که قادر به بلند کردن با هر ابزار بلند کننده ای مثل لیفتراک یاجک پالت است.کالاهای ثابت شده بر روی پالت چوبی و باکس پالت را به وسیله نوارهایی از جنس های مختلف مهار میکنند.
 
در طول جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا برای اولین بار از پالت چوبی و باکس پالت برای حمل محموله ها از انبار به قطار ها و کشتی ها و هواپیماها استفاده میکرد و همین امر سبب تسریع حمل و نقل محموله ها گردید و چون با وجود پالت چوبی و باکس پالتنیازی به جابجایی کالاها چه در مبدا و مقصد نبود  نیروی کار کمتری مورد نیاز بود و زمان بارگیری ها کاهش می یافت.
 
در واقع می توان از پالت چوبی و باکس پالت به عنوان مرحله نخست حرکت به سمت کانتینری شدن نام برد.
 

پالت چوبی چیست

پالت یک وسیله تخت و صاف است که از چوب یا پلاستیک (و در مواردی از فلز) ساخته می‌شود. از آن ها برای جابجایی بار و کالا به‌ وسیله تجهیزات انباری (مانند لیفتراک،جک پالت ها،استاکر و …) به شیوه‌ای پایدار و ایمن استفاد می شود . کالاها را بر روی آن قرار می‌دهند و با تسمه‌های فلزی یا پوشش‌های پلاستیکی محکم کشش‌ پذیر به همدیگر و به پالت می‌بندند.
 
پالت ها بهترین ابزار برای حمل و نقل مواد و محصولات هستند. علاوه بر این، دارای حفاظ هایی برای جلوگیری از افتادن کالاها به سطح زمین می باشند. پالت ها صفحات افقی هستند که به راحتی و به وسیله ابزار خاص قابل حمل و نقل می باشند. آنها را برای ذخیره سازی، چیدمان و حمل و نقل وسایل به عنوان عضو بارگیر استفاده می کنند. مواد گوناگونی در ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرند که از آن جمله می توان به پلاستیک پلی اتیلن ، چوب ماسیو و فلز اشاره کرد.
 
پالت ها با توجه به نوع محصولاتی که روی آنها گذاشته می شود ساخته می شوند. مثلا هرچه محصولات ذکر شده سنگین تر باشند، تغییرات بیشتری را روی آن انجام می دهند تا وزن بیشتری را متحمل شود و هرچه سایز محصولات ذکر شده بزرگتر باشد سایز پالت را نیز افزایش می دهند و یا بالعکس .
مطالب مرتبط :