گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1399/02/25 - 12:33 كد :27
مواد اولیه پالت پلاستیکی
پالت یک ساختار چوبی یا پلاستیکی تخت (در موارد کمی نیز فلزی) برای جا به جایی است که می توان با آن انواع کالاها را در یک شکل ثابت در حالی که امکان بلند کردن از طریق هر ابزار بلند کننده سیاری است حمل کرد. کالاها روی پالت قرار می گیرند و بوسیله نوارهای پلاستیکی، فلزی یا... مهار می شوند. اولین حضور پالت، در طول جنگ جهانی دوم و هنگامی که ارتش آمریکا محموله ها را بر روی پالتها قرار داد و باعث آسان شدن انتقال کالاها از انبارها، قطارها، هواپیماها و کشتی ها شده است. چون نیازی به هیچ گونه جابجایی کالا نبو

پالت پلاستیکی چیست

پالت ها صفحات تختی هستند که محصولات و کالاها را روی آنها می چینند. به وسیله نوار هایی محکم دور تا دور آنها را پیچیده و به اصطلاح فیکس می کنند تا برای حمل و نقل و نگهداری در انبار آماده شوند. در گذشته از پالت های چوبی بدین منظور استفاده می شد. اما کم کم پالت های چوبی جای خود را به پالت های پلاستیکی می دهند. چرا که پالت های چوبی علاوه بر این که برای ساخت احتیاج به قطع درختان دارند، طول عمر کمتری نسبت به پالت های پلاستیکی دارند و برای کارگران حمل و نقل نیز، به جهت وزن سنگین و لبه های تیز خطر آفرین هستند.

مواداولیه پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی معمولا از مواد پلی استایرم استحکام این پالتها در مقایسه باپالتهای چوبی و فلزی کمتر است . پالت پلاستیکی هم بصورت یکبار مصرف جهت بسته بندی کالاو تبدیل آن به واحد بار در فعالیتهای صادراتی و حمل و نقل به مسافتهای طولاانی مورد استفاده قرار می گیرد.مواد پلی اتیلن hdpe در برابر مواد شیمیایی و محیط‌های اسیدی و قلیایی بسیار مقاوم هستند؛ از این جهت از آن‌ها برای ساخت انواع پالت پلاستیکی استفاده می‌شود. یکی دیگر از مزایای مهم مواد پلی اتیلن hdpe، مقاومت بالا در برابر تنش‌های ناشی از محیط است. این مواد در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاومت بالایی دارند و تغییر ماهیت نخواهند داد ضمناً استفاده از پلی اتیلن hdpe برای ساخت انواع پالت پلاستیکی از رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌هاجلوگیری می نماید. مهم ترین مسأله‌ای که جهان امروزی با ان در ارتباط است، مسأله بازیافت مواد و حفاظت از محیط‌زیست بشر است. استفاده از پلی اتیلن hdpe برای صنعت بسته‌بندی موادغذایی و سایر مواد پلاستیکی، ضایعات کمتری تولید می‌کند و موجب می‌شود سطح مصرف انرژی به شدت کاهش یافته و آلودگی کمتری در محیط‌زیست تولید شود. پلی اتیلن hdpe، قابل بازیافت است و به راحتی در کارخانه‌ها می‌توان آن‌ها را به مواد قابل مصرف تبدیل کرد.

 

مواد اولیه پالت پلاستیکی

مزایای استفاده از پالت پلاستیکی

  • سبک و بهداشتی بوده و در عین سبک وزنی میتوان بار های سنگین وزن را تحمل کند و از قدرت تحمل بالایی برخوردارد است. پالت پلاستیکی به نحوی طراحی و ساخته شده است که علاوه بر نمای زیبا به علت طراحی بسیار عالی دسته بندی را بسیار آسان میکند. پالت های پلاستیکی دارای رنگ بندی گوناگون میباشد که میتوانید در هنگام دسته بندی از رنگ آن ها به عنوان نشانه استفاده کنید.
  • پالت پلاستیکی به علت استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب در هنگام ساخت دارای  قابلیت انعطاف پذیری و ضربه گیری می باشد و در برابر آب و هوا و یا مواد شیمیایی و سمی مقاوم میباشد. به پالت پلاستیکی به علت ویژگی انعطاف پذیری به بار و کالا آسیبی نخواهد رساند.
  • پالت های پلاستیکی به علت جنس عالی و با کیفیت خراب نمیشوند و شما میتوانید بعد از استفاده آن ها را به فروش برسانید.

استاندار پالت

با گسترش تجارت جهانی و به منظور یکسان سازی شبکه حمل و نقل استانداری برای اندازه پالت ها تعیین شده است که رعایت این استاندارد می تواند نقش کشور ما را با توجه به موقعیت جغرافیایی آن در مسیر ترانزیت کالا پررنگ کند. طبق استاندارد ایزو وزن هر پالت باید در حدود 15 تا 21 کیلوگرم بوده و هزار کیلوگرم بار را تحمل کند. ابعاد پالت استاندارد در حدود 40*48*5 اینج برای جایگیری در کانتینرها می باشد. البته استاندارد EUR در اروپا ابعاد پالت را 12×120×80 سانتی متر در نظر گرفته است.
مطالب مرتبط :